“TRAVA IVA OD MRTVA PRAVI ŽIVA” Ova biljka je od davnina lijek za puno bolesti – 15 recepata
Trava iva (Teucrium montanum) od mrtva pravi živa, uzrečica je koja prati biljku poznatu i pod nazivima dupčac i gorski cmilj, a koju mnogi travari smatraju vrijednom poput zlata. Ova biljka pripada obitelji usnatica, a ljekarnički joj je naziv Teucrii montani herba. Ova je biljka prirodni alterans, amarum, antiseptik, digestiv, emenagog, holagog, holeretik, specifik, stomahik i tonikum.
Među ostalim, koristi se za jačanje imunološkog sustava, a posebno je korisna ako ste izloženi stalnom stresu. U narodnoj medicini koristi se za liječenje probavnih i dišnih organa te se smatra da pomaže i kod tuberkuloze pluća. Zbog gorkih tvari nezamjenjiva je kod mnogobrojnih bolesti želuca i nadutosti trbuha. Svojim antiseptičkim djelovanjem uništava patogene mikroorganizme te odstranjuje štetne tvari u crijevima i želucu, piše 24sata.hr.
Također je djelotvorna kod bolesti usta i grla, raznih infekcija, gljivica i afti. Postoji staro narodno vjerovanje na Balkanu prema kojemu ova trava omogućuje mentalni i fizički oporavak nakon duge bolesti, tjelesne i duševne iscrpljenosti. Smatra se i da pomaže kod noćnog znojenja kod tuberkuloze, tegoba s mjesečnicom, tegoba s jetrom i plućima, da potiče izbacivanje viška tekućine iz organizma te da vraća raspoloženje u depresiji.
Čaj od trave ive liječi grčeve i čisti krv. Upotrebljava se i protiv svih vrsta groznica te kao pomoć kod šećerne bolesti. Kako pokazuju istraživanja, razina antioksidativnih tvari u čaju podjednaka je onoj u ginku i zelenom čaju, poznatim po izvanrednoj ljekovitosti.
Tinktura trave ive pomaže kod hemoroida te bolesti jetre i žuči jer potiče stvaranje i protok žučne kiseline. Kao kupka povoljno djeluje na kožu, naročito kad je riječ o ranama i promjenama na koži. Vrlo je popularna u obliku balzama za ublažavanje reumatizma. Štoviše, mnogi je smatraju univerzalnim lijekom za većinu bolesti.
Vrlo je slična s najčešćom susjedom, nježnom pjeskaricom (Arenaria gracilis), a prepoznatljiva je po malim grmićima s blijedo žućkastim cvjetićima na vrhovima grančica. Stabljike su pretežno uzdignute i djelomično drvenaste. Obično raste kao višegodišnji gusti prilegli grm na kamenitom tlu. Listovi su linearno lancetasti, s donje strane bijeli, a s gornje tamnozeleni. Cvjetovi su blijedožućkasti, zbijeni na vršnim glavicama.
Biljka cvate od lipnja do kolovoza
https://www.vecernji.ba/