Moramo reći kako u Srbiji 90 posto ljudi jednostavno obožava crni luk i slaninu, bez toga jednostavno nema niti jednog mogućeg obroka, bez obzira o kojem, godišnjem dobu se ovde radi. Ali, kada se sve sabere i oduzme leti ona ipak jako teško ide uz neki obrok, jer je poznata kao jako teška namirnica, koja puno bolje odgovara zimi i na jesen. Kako stručnjaci navode ona je jako loša i nezdrava ali ipak slanina i nije toliko loša po ljudsko zdravlje.
Jedini i pravi razlog zašto je slanina tako nezdrava jeste to što ima jako veliki procenat soli u sebi. PRe samog sušenja ona se mora da natopi u sol, pa je tkao iz tog razloga jako štetna pogotov za bubrege. Slanina se sastoji od oko 50 posto mononezasićenih masti ali ako vam kažemo da je to procenat koji ima i maslinovo ulje, onda se može reći da je zadrava po jednu osobu. Ali, koliko god se trudili da doktori povežu konekciju bolesti srca sa slaninom, a u tome jednostavno nisu uspeli Također se analizama došlo do zaključka da je domaća sušena, puno bolja od one koju možete da kupite u marketima. Takođe, nakon dimljenja se ne menja ni količina kalorija – 700-740 kcal na 100 g.
Sadržaj se nastavlja nakon oglasa
Lekar Maksimović, koji je poznati srpski kardiolog je rekao sledeće o solima koje se nalaze u samoj slanini: ”Slanina sadrži dosta soli, što ne znači da ne treba uopšte da je jedete, već da to imate na umu, kako biste obratili pažnju i na količinu. U četiri nešto deblja parčića slanine nalazi se, u proseku, oko 880 miligrama natrijuma, što je oko 40 odsto preporučenog dnevnog unosa za odrasle.”