Blagoje se sjeća: “Nisam zaboravio da mi je Alja Aganović spasila život od studeni i gladi i čuvala kao svoje dijete!” (FOTO)

Blagoje Stojanović iz Buloga kod Prače, koji danas živi u Čačku, zahvaljuje humanoj ženi Alji Aganović iz Donjih Bara što ga je spasila od sigurne smrti od studeni i gladi u kasnu jesen 1962. godine.

Đak pješak

Prije više decenija, stare uspomene i dalje su žive u njegovom sjećanju, vraćajući ga na mjesto gdje se sve odigralo, kako bi nanu Alju obradovao skromnim poklonom i razgovorom.

–“Otac je bio pružni radnik i siromašno smo živjeli. Jeo se ječmeni hljeb, nije bilo para da se kupi bijelo brašno, a kamoli odjeća. Uglavnom smo nosili vunenu odjeću, koju je majka sama napravila. U školu do Bivolica pješačio sam osam kilometara” – kaže Blagoje.

Bio je učenik šestog razreda kada je iz majčinog rodnog mjesta Hrenovice krenuo prema Bulozima, gdje je živio. Padala je kiša, a potom ledeni snijeg.

–“Odjeća se ukrutila na meni kao gips, tako da sam jedva koračao. Već je bio mrak, vidim da ne mogu dalje i odlučio sam da se popnem u jednu štalu, da se u sijeno sakrijem. To sam uradio posljednjim atomima snage” – sjeća se Blagoje.

Njegov ulazak u štalu primijetila je Alja, koja je s djecom bila sama kod kuće.

–“Bio je malo zaleđen, pocrnio, ali na kraju je sve dobro završilo. Godinama smo ovdje jednom dušom disali” – kratko odgovara skromna žena.

Uz toplu peć, Blagoje se oporavio

–“Sjećam se kao da je bilo jučer – velike tendžere domaćeg pilava. Njih šestero i ja sedmi, sve smo to smazali. Na dušecima prostrtim od zida do zida, svi smo prespavali pod jednim pokrivačem. Cijeli život mislim o tome” – rekao je Blagoje.

Nakon završetka školovanja, od prve plaće kupio je kafu i šećer te posjetio ženu koja je mnogima spasila život. Zime u ovom kraju su nepredvidive, pa su u kući Aganovića, Alje i njenog supruga, rahmetli Fadila, stotine ljudi dobivale utočište i topao obrok. Prije rata su to uglavnom bili putnici koji bi zapali u snijeg.

Spasila je stotine života.

–“Bogami sam znala skuhati večeru djeci, a onda bi se netko svratio pa bi muž rekao: ‘Hajde ti ovo njima daj, pa ti nama drugo traži’” – sjeća se Alja.

Tokom rata, stotine gladnih Podrinjaca su preko Bara išle po hranu prema Grepku. Alja im je kuhala hljeb i dijelila s njima posljednje što je imala.

Od svog posla ne može preživjeti, pa obrađuje tuđa imanja kako bi prehranila kravu. Radije bi to, kaže, radila u svojim Bulozima gdje 80 duluma njegove zemlje zarasta u korov, prenosi avaz.

–“Poslije svega što nam se događalo, a bilo je ružnih stvari, osjećam da nam treba i ovakvih priča, da se vidi kako smo nekada lijepo živjeli i kako smo si međusobno pomagali, spašavali jedni druge. I u ratu je bilo ovakvih slučajeva. Imao sam druga Ćamila, samo sam se bojao da ga u kakvoj nevolji ne vidim. Ja bih se odmah zauzeo za njega, a onda bi i mene ubili moji. Kasnije smo saznali da smo bili na istom ratištu, a da nismo ni znali” – kaže Stojanović.

(NKP.ba)

Related Posts

“Radim u dosta skupom butiku”

“Radim u dosta skupom butiku. Danima sam gledala u jednu haljinu koju sebi ne mogu da priuštim i odlučila da je na kraju smjene probam. Međutim, ušla je starija gospođa…

Read more

Otkriće naučnika: Većinu gena nasljeđujemo od nje, a ne od mame i tate

Većina gena koje nasledimo dolazi od bake sa majčine strane, otkrili su naučnici. Alehandro Jodorovski, čileanski esejista objasnio je kako uticaj bake po maminoj strani ključan, te može da preskoći…

Read more

14 pravila odijevanja koje treba da naučite jednom zauvijek

“Kada ste dobro odeveni, drugi primećuju vas, a kada niste – vašu odeću” – govorila je neprevaziđena Koko Šanel. Teško je ne složiti se sa njom, pošto je odeća važan…

Read more

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *