DOKTORKA UPOZORILA: Magnezijum ne biste trebali da miješate sa ovim lijekovima, evo u koje doba dana je najbolje da ga pijete

Magnezijum je važan za mnoge važne procese u našem telu
Međutim, postoji nekoliko stvari koje biste trebali znati prije nego što kupite dodatak magnezija.
1. Koliko nam je magnezijuma potrebno?

Prirodno se javlja u kostima, mišićima i ćelijama, a dnevno nam je potrebno 310 do 420 miligrama magnezijuma.

2. Zašto uzimati suplemente?

“To je ključni elektrolit potreban tijelu i utječe na gotovo svaku funkciju tijela. Aktivira enzime koji kontroliraju probavu i apsorpciju proteina, masti i ugljikohidrata”, objašnjava dr. Carolin Dean, nutricionistkinja i autorica knjige Magnesium Miracle.

“Možemo ga unijeti hranom, ali se mnogi ljudi i dalje okreću suplementima kako bi osigurali da svakodnevno unose dovoljno magnezija. Postoje i grupe u riziku od nedostatka magnezija, uključujući osobe sa stomačnim problemima, dijabetesom ili konzumiranjem previše alkohola.

3. Šta da dodam?

Nisu sve namirnice stvorene jednake, a neke se namirnice lakše probavljaju u tijelu. dr. Ding napominje da biste trebali tražiti proizvode koji se lako apsorbiraju i topljivi u vodi.

Novije verzije suplementa su nešto skuplje, ali se smatra da se bolje apsorbiraju i ne izazivaju želučane smetnje. dr. Dean preferira magnezijum citrat u prahu, koji je lako dostupan, jeftin i lak za jelo.

4. Kako nahraniti magnezijum?

Za najbolje rezultate treba ga uzimati s hranom jer će se bolje apsorbirati i smanjiti mogućnost nuspojava kao što je bol u stomaku. Nutricionistica Stephanie Schiff dodaje da neke studije preporučuju uzimanje ovog suplementa noću jer pomaže opuštanju mišića i potiče dobar san.

5. Da li je moguće predoziranje?

U razumnim dozama, suplementi su sigurni za sve, a predoziranje magnezijem je rijetko, ali simptomi su obično isti: proljev i bol u trbuhu. Međutim, ako unosite više od 5000 miligrama magnezijuma dnevno, može biti otrovno.
Osobe sa srčanim ili bubrežnim problemima treba da se konsultuju sa svojim lekarom.

6. Može li se koristiti u kombinaciji s drugim lijekovima?

Budite oprezni jer može ometati apsorpciju drugih minerala. Ako uzimate kalcijum ili cink, uzimajte magnezijum u različito vrijeme tokom dana. Također može ometati apsorpciju određenih lijekova, kao što su razrjeđivači krvi, lijekovi za dijabetes i diuretici. Uvek se posavetujte sa svojim lekarom pre upotrebe.

Related Posts

Pritajena bomba u vašim nogama! Bol, peckanje, crvenilo – Dr Jocić upozorava: NEMA SUNCA I MASAŽA

Vaskularni hirurg dr Dario Jocić upozorava da je neophodno što pre započeti antikoagulantnu terapiju kod duboke venske tromboze, jer ona može sprečiti širenje tromba i razvoj plućne embolije – komplikacije…

Read more

Zbog naglog skoka temperature vrti vam se u glavi, pritisak naglo pada… LJEKARKA IZ HITNE UPOZORAVA: Ovo nikako ne radite po vrućini

Posle nestabilnog i kišovitog vremena, početak juna donosi iznenadni obrt – sledi nagli skok temperature, a živa u termometru već ide preko 30 stepeni Nagli skok temperature na početku juna:…

Read more

Najpodmukliji oblik raka munjevito usmrtio političara kog smo svi voleli: 1. simptom se javlja dok jedete i nikad ne biste rekli da je znak ove opasne bolesti

Rak jednjaka je vrlo podmukla bolest, obično prvi simptomi deluju vrlo bezazleno, te se gotovo nikad na početku ne posumnja da ukazuju na tako opasnu dijagnozu. Upravo od ove vrste…

Read more

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *