Grah prije kuhanja nikako nemojte potapati u vodi: Umjesto toga iskoristite jednu namirnicu

Jeste li ga i vi isprobali?

Grah je jedna od omiljenih namirnica, a postoje brojni prijedlozi za njegovo pravilno kuhanje. Svatko ima svoju jedinstvenu metodu koja pojednostavljuje pripremu popularnih jela poput vojničkog graha ili posnog prebrana. Ipak, spoj prisutan u grahu može dovesti do probavnih problema.

Iako su mahunarke, orašasti plodovi, žitarice i sjemenke hranjive opcije, one također mogu predstavljati rizik za tijelo zbog sadržaja fitinske kiseline.

Ova kiselina veže se za esencijalne minerale poput bakra, magnezija, joda, željeza i cinka, uzrokujući njihovo prerano izbacivanje iz tijela, prije nego što mogu ponuditi bilo kakve prednosti.

Probavnom sustavu nedostaje “barijera” koja bi nas mogla zaštititi od fitinske kiseline koja otežava apsorpciju minerala, proteina i masti. To dovodi do nedostatka esencijalnih nutrijenata, što potencijalno može rezultirati problemima u mišićno-koštanom, imunološkom i probavnom sustavu.

Endokrinolog Zuhra Pavlova napominje da je, prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji (WHO), fitinska kiselina jedan od najčešćih uzroka anemije uzrokovane nedostatkom željeza kod vegetarijanaca.

Koja hrana ima visoku razinu fitinske kiseline? Endokrinolog je identificirao nekoliko namirnica koje su posebno bogate fitinskom kiselinom, uključujući zob, rižu, pšenicu i sve vrste žitarica, kao i grah, leću, kikiriki, grašak i soju. Osim toga, određeni orašasti plodovi poput lješnjaka, badema i oraha predstavljaju probleme. Značajna količina fitinske kiseline također se može naći u sjemenkama poput suncokreta, maka, lana, bundeve i sezama.

Prema Pavlovoj, sve su te namirnice bogate esencijalnim nutrijentima, uključujući vlakna, pa je važno ne eliminirati ih iz prehrane.

Koje su neke metode za uklanjanje fitinske kiseline? Prema Pavlovoj, postoje različite tehnike za neutralizaciju te kiseline. Jedan učinkovit pristup je toplinska obrada, koja može smanjiti razinu fitinske kiseline za 30-35%. Ipak, najznačajniji rezultati postižu se namakanjem hrane u vodi. Glavni nedostatak ove metode je dosta vremena koje zahtijeva, prenosi Novi.ba.

Na primjer, smeđu rižu treba namakati u vodi 12 sati, zobene pahuljice 10 do 12 sati, bijelu rižu devet sati, a biserni ječam šest sati. Da biste poboljšali rezultat, razmislite o dodavanju malo octa ili soka od limuna u vodu za namakanje.

Liječnik je preporučio alternativnu metodu neutralizacije fitinske kiseline natapanjem “problematične” hrane u sirutku. Osim toga, klijanje žitarica i graha može smanjiti sadržaj fitinske kiseline za otprilike 50%. Najučinkovitiji pristup je kombinirana obrada hrane.

Related Posts

Ubacite 50gr ovog praha u WC šolju i nećete morati da ribate: Kamenac i prljavština nestaju za tren

Čišćenje wc šolje nikada nije bilo lakše Nije lako ukloniti tvrdokorne mrlje, a često ni jaka hemijska sredstva ne pomažu, a mogu čak izazvati alergijske reakcije ako se ne koriste…

Read more

ONI SU ROĐENI POD SRETNOM ZVIJEZDOM: Ovaj horoskopski znak ima pomoć Boga na dlanu

vlada ovim znakom je Jupiter. Tamo gdje se on nađe u našoj natalnoj karti, tu imamo sreće. Ovaj znak kao i planet vladar predstavljaju moć, uspjeh, uživanje, pomoć Boga na…

Read more

Starinsko jelo bez ijedne kapi ulja: Toliko je ukusna da će je jesti i oni koji ne poste

Iskusne domaćice je uvijek prave kada žele da oduševe ukućane ili goste U toku posta osim kuhanih jela možete da napravite i posnu manastirsku pitu. Nema šanse da se ukućanima…

Read more

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *