e ili invazivne kozmetičke tretmane. U vremenu kada su hemijski proizvodi sve prisutniji i sve više dominiraju industrijom njege kože, mnogi ne shvataju da upravo ti preparati mogu imati negativne posljedice na dugoročno zdravlje kože.
Umjesto toga, postoji niz prirodnih alternativa koje su jednostavne, efikasne i lako se mogu napraviti kod kuće.Bez obzira na to imate li 30 ili 70 godina, njega kože je i dalje jedan od ključnih koraka u očuvanju mladolikog i svježeg izgleda. Umjesto da trošite novac na botoks i druge invazivne tretmane, možete se okrenuti domaćim receptima koji, uz redovnu upotrebu, mogu dati slične ili čak bolje rezultate. Domaće kreme i maske, napravljene od sastojaka koje mnogi već imaju u kuhinji, sve su popularnije zbog svoje prirodnosti, niske cijene i dokazane učinkovitosti.
Prvi recept koji vam donosimo je prirodna maska za zatezanje kože. Za njenu pripremu potrebni su: kukuruzni škrob, lanene sjemenke, voda, med i sok od limuna. Maska se priprema u dva koraka. Prvo se pravi gel od kukuruznog škroba – dvije žlice škroba pomiješate s jednom šalicom vode i kuhate na laganoj vatri dok se ne formira gusta, glatka smjesa. Nakon hlađenja, prelazi se na sljedeći dio.
U drugom koraku priprema se gel od lanenih sjemenki. Četiri žlice sjemenki kuhaju se u jednoj šalici vode dok se ne dobije gelasta tekstura, a zatim se smjesa procijedi kroz gazu. Kada su oba gela spremna, kombinujete pola količine lanenog gela sa četiri žlice škrobnog gela. Dodaje se po jedna žličica meda i limunovog soka, te se sve dobro izmiješa dok se ne dobije homogena pasta.
Ova maska se nanosi na lice, vrat i ruke, ostavlja se da djeluje 20 minuta, a zatim se ispere toplom vodom. Za vidljive rezultate preporučuje se primjena dva do tri puta sedmično. Koža već nakon nekoliko korištenja postaje vidno zategnutija, nahranjena i blistava.
Drugi recept je hranljiva krema koja djeluje protiv starenja i pruža dugotrajnu hidrataciju. Za nju su potrebni: bademovo ulje, ulje čička, te po dvije žličice prethodno pripremljenih gelova od kukuruznog škroba i lanenih sjemenki. Svi sastojci se sjedine u jednoj posudi dok ne postanu glatka i ujednačena krema, koja se potom čuva u staklenci sa poklopcem i drži u hladnjaku. Kremu nanosite na lice i vrat tri puta sedmično i ostavite da djeluje 20 minuta prije ispiranja.
Kukuruzni škrob ima sposobnost da zateže kožu i sužava pore, ostavljajući glatku površinu. Lanene sjemenke su bogate omega-3 masnim kiselinama i antioksidansima, što pomaže u očuvanju elastičnosti kože i borbi protiv slobodnih radikala. Med djeluje kao prirodni hidratant koji dubinski hrani kožu, dok limunov sok, bogat vitaminom C, posvjetljuje ten i ublažava tamne mrlje.Bademovo ulje poboljšava teksturu kože, čineći je mekšom i elastičnijom, dok ulje čička, zahvaljujući svom bogatom sastavu vitamina i masnih kiselina, prodire u dublje slojeve kože i pomaže u njenoj regeneraciji iznutra.
Ono što prirodne kreme čini posebno vrijednim jeste činjenica da ne sadrže štetne hemikalije, ne izazivaju nuspojave i mogu se redovno koristiti bez ikakvog rizika. Redovnom primjenom potiče se obnova ćelija i proizvodnja kolagena, što doprinosi dugoročno boljem izgledu kože. Za razliku od botoksa, koji ima kratkotrajan efekt i zahtijeva konstantne korekcije, prirodni tretmani pružaju postepeno, ali stabilno poboljšanje stanja kože.
Pored estetskih prednosti, korištenje prirodnih pripravaka često unosi i osjećaj smirenosti, brige o sebi i vraćanja prirodi. Posebno su korisni za osobe između 30 i 70 godina, koje žele da održavaju njegovan izgled bez agresivnih metoda. Cjenovno su pristupačni i dostupni svima, što ih čini odličnim izborom za svakodnevnu rutinu njege.
Ukoliko želite zdraviju, svježiju i zategnutu kožu, bez hemikalija i štetnih tretmana, isprobajte ove recepte. Uvedite ih u svoju rutinu i uživajte u rezultatima koji dolaze iz prirode – blagi, efikasni i dugotrajni.