DOKTORKA ANJA ŠOKIRALA LJUDE: Otkrila koliko često treba mijenjati donji veš, niko tako ne radi

Neko bi mogao biti začuđen kada sazna koliko je često potrebno menjati donji veš da bi se sprečile infekcije.

Značajan broj pojedinaca ne menja donji veš dovoljno često, što potencijalno dovodi do niza zdravstvenih problema. Prema rečima dermatologa Anje Methil, „U situacijama kada je naša dnevna aktivnost minimalna i da se nismo znojili, prihvatljivo je menjati donji veš svaki drugi dan.“ Štaviše, primetila je da muško donje rublje, posebno šire bokserice, ima tendenciju da bude popustljivije, što dozvoljava malo produženo trajanje nošenja, kako je izvestio „Dejli mejl“.

Produžena upotreba može dovesti do razvoja infekcije.

Istraživanje sprovedeno za „Njuzvik” u junu, u kojem je učestvovalo 1.500 odraslih učesnika, pokazalo je da 47 odsto njih ne nosi donji veš duže od jednog dana. Posebno, među onima od 20 do 30 godina, 37% je priznalo da povremeno nosi donji veš duže od 24 sata, označavajući ovo trajanje kao najduže prijavljeno u svim ispitanim starosnim demografskim kategorijama.

Sara Roberts, stručnjak za negu kože, upozorava da produžena upotreba nečistog donjeg veša može dovesti do iritacije kože, osipa, gljivičnih infekcija ili pogoršanja već postojećih stanja kao što su psorijaza ili ekcem.

Preporučljivo je da žene češće ažuriraju svoju odeću.

Dr Anja ukazuje da postoje okolnosti u kojima je preporučljivo češće menjati veš. Žene koje imaju jake menstrualne tokove ili vaginalni iscjedak treba da razmišljaju o promeni gaćica više puta tokom dana kako bi umanjile rizik od infekcija. Na učestalost menjanja donjeg veša utiču i sezonske varijacije vezane za znojenje. Tokom letnjih meseci, kada su temperature povišene, preporučuje se menjanje donjeg veša nekoliko puta dnevno; naprotiv, u hladnijim danima može biti dovoljna samo jedna promena.

BONUS ČLANAK:

Početni znakovi masne jetre mogu se manifestirati na području lica; imperativ je ne zanemariti ove znakove.

Jetra je ključni organ u tijelu, prvenstveno odgovoran za čišćenje i detoksikaciju. Kako bismo rasteretili ovaj vitalni organ, bitno je naglasiti dostatnu hidrataciju unosom dovoljno tekućine, uključujući vodu i razne čajeve.

Nadalje, uključivanje raznovrsnog voća i povrća u prehranu, uz ograničenje unosa masne i pržene hrane te umjerenu konzumaciju alkohola, dodatno će poboljšati zdravlje ovog vitalnog organa.

Jetra je ključna u očuvanju cjelokupnog zdravlja kroz svoje funkcije pročišćavanja krvi, asimilacije hranjivih tvari i proizvodnje esencijalnih tvari potrebnih za tjelesne operacije. Svako oštećenje ili oštećenje jetre može rezultirati ozbiljnim i potencijalno po život opasnim zdravstvenim problemima.

U početnim stadijima nealkoholna masna bolest jetre obično se manifestira bez simptoma, što otežava njezino otkrivanje; usprkos tome, često se identificira kroz slučajni nalaz povišenih jetrenih enzima u laboratorijskim analizama ili kroz nenamjerno promatranje steatoze jetre putem modaliteta snimanja.

Istodobno, bitno je eliminirati mogućnost alternativnih uzroka bolesti jetre, uključujući virusni hepatitis, autoimune poremećaje, izloženost toksičnim tvarima i različita metabolička stanja. Nadalje, verifikacija nakupljanja masnog tkiva (steatoza) obično se postiže pomoću jedne od široko korištenih tehnika snimanja, pri čemu je ultrazvuk abdomena dominantna metoda.

Kako bi se identificirao glavni uzrok nakupljanja masne jetre, ključno je isključiti sve sekundarne čimbenike, s alkoholom koji je najčešći uzročnik; međutim, postoje rijetki slučajevi u kojima određeni lijekovi ili brzi gubitak težine također mogu igrati ulogu. Smjernice Europskog društva za proučavanje jetre (EASL) propisuju da unos preko 0,3 decilitra alkohola dnevno za muškarce i 0,2 decilitra dnevno za žene ukazuje na rizik od oštećenja jetre uslijed konzumiranja alkohola.

Izrazi bolesti

Nakupljanje tekućine u tijelu, koje se naziva zadržavanje vode, služi kao glavni pokazatelj bolesti jetre. Ovo se stanje može prepoznati po oteklinama u trbuhu i nogama.

Nemogućnost jetre da sintetizira bilirubin, spoj koji stvaraju crvena krvna zrnca, može rezultirati žutilom kože i bjeloočnica. Ovo stanje, koje se naziva žutica, označava tešku bolest jetre koja može napredovati do zatajenja jetre.

Do krvarenja može doći kada je jetreno tkivo ugroženo i ne uspijeva adekvatno obraditi krv. Ovo stanje može dovesti do prisutnosti krvi u stolici ili povraćanja krvi, jer se krv preusmjerava u regije kao što su jednjak i probavni trakt.

Kada se jetra bori s obradom bilirubina, to može dovesti do pojave blijede stolice. Osim toga, nakupljanje viška bilirubina ispod kože može rezultirati svrbežom.

Ako vam je bilo koji od ovih simptoma pobudio zanimanje, preporučljivo je potražiti savjet liječnika, prema preporuci Esspressa. Koji bi pokazatelji mogli upućivati ​​na to da Vaša jetra radi smanjenim kapacitetom?

Umor se često može manifestirati čak i uz ograničenu tjelesnu aktivnost, često praćen glavoboljom koja je koncentrirana u stražnjem dijelu oka, kao i nelagodom u zglobovima i mišićima.

Pojačano znojenje tijela funkcionira kao mehanizam za eliminaciju toksina koje jetra ne može obraditi, dok dermatološki problemi poput akni i ekcema proizlaze iz nakupljanja neprerađenih i izlučenih toksičnih tvari.

Ponavljajuće borbe s alergijama mogu biti povezane s prekomjernom količinom toksina u tijelu, što može dovesti do komplikacija kao što su zatvor ili proljev, često popraćeni bolovima u trbuhu i nadutošću. Nadalje, neobjašnjivo debljanje unatoč minimalnoj konzumaciji hrane i izazovima u metabolizmu masti može pogoršati ozbiljne probleme s probavom.

Uklanjanje zadaha iz usta izazovan je pothvat, jer može duboko utjecati na koncentraciju i učiniti kognitivne zadatke težima i zamornijima.

Čak i u nedostatku traumatičnih događaja ili iskustava koji se mogu identificirati, osoba se može uhvatiti u koštac s osjećajima depresije. Važno je prepoznati da gore spomenuti simptomi također mogu upućivati ​​na prisutnost drugih medicinskih stanja; stoga je dobivanje liječničkog savjeta ključno za otklanjanje svih potencijalnih zabrinutosti.

 

Related Posts

“Bila sam na spoju, i bio je tako sladak…”

Danas su društvene mreže, itekako uznapredovale da se preko njih prije svega može raditi posao. Međutim, mnogi preko njih pronalaze i ljubavi svoga života. Evo i jedne takve ispovijesti….  …

Read more

Ako imate ove brojeve u svom datumu rođenja, u životu vas očekuju veliki uspeh i sreća: Numerologija ih izdvaja kao prestižne

U današnjem članku govorićemo o tome kako numerologija ima značajnu ulogu u našem životu i kako brojevi mogu oblikovati našu sudbinu. Ova drevna nauka tvrdi da svaka cifra nosi posebnu…

Read more

Bogoljub je pre 64 god otišao da prošeta i više se nije vratio: Usledio je šok kad je na vrata pokucala misteriozna žena

koji naizgled nije ukazivao na dramatične promene koje će uslediti.   Njegov stric Dušan, koji je ostao u rodnom Pančevu, održavao je kontakt putem pisama, nadajući se skorom ponovnom susretu….

Read more

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *