I nokti na nogama mogu da otkriju bolest: Ako PRIMIJETITE ove promene, moguće je da vas je napao „tihi ubica“

Ako ste primetili da vam nokti na nogama postaju lomljivi ili sporo rastu, to može biti znak koji ne smete zanemariti. Vredno je da se obratite lekaru i proverite svoje zdravlje.

Visok nivo holesterola može dovesti do periferne arterijske bolesti (PAD), stanja u kome masne naslage nakupljene u arterijama blokiraju protok krvi. Kao posledica toga, dolazi do smanjenog dotoka krvi u stopala, što izaziva vidljive promene na noktima.

Lekari Britanske asocijacije za srce upozoravaju da grčevi u stopalima i nogama, utrnulost ili promena boje kože mogu biti signali da nešto ozbiljno nije u redu.

Periferne vaskularne bolesti (PVD) nastaju kada krvni sudovi postanu uski, stvrdnuti ili začepljeni, ograničavajući protok krvi najčešće u nogama i stopalima. Simptomi mogu uključivati:

Smanjen rast dlaka na nogama

Crvenkasto-plavu ili bledu kožu

Rane ili čireve na nogama i stopalima koje sporo zarastaju

Debele, neprozirne nokte na nogama

Utrnulost i osećaj težine u mišićima

U naprednijim fazama, može doći do kritične ishemije udova, što je ozbiljno stanje koje zahteva hitnu medicinsku intervenciju.

Ozbiljna blokada krvnih sudova u donjim ekstremitetima može izazvati jake bolove u stopalima i prstima, čak i u mirovanju. Pored visokog holesterola, faktori rizika uključuju visok krvni pritisak, dijabetes, gojaznost i nedovoljnu fizičku aktivnost.

Važno je da ne ignorišete ove simptome i da na vreme potražite stručnu pomoć kako biste sačuvali zdravlje svojih stopala i celokupnog organizma.

Kako sprečiti i ublažiti probleme sa perifernim krvnim sudovima?

Prevencija je ključna kada je reč o zdravlju krvnih sudova, naročito u donjim ekstremitetima. Evo nekoliko saveta koje lekari preporučuju:

Održavajte zdravu telesnu težinu — gojaznost povećava opterećenje na krvne sudove.

Redovno vežbajte — hodanje, plivanje ili lagane aerobne vežbe poboljšavaju cirkulaciju.

Izbegavajte duži period neaktivnosti — čak i povremeno istezanje tokom dana može pomoći.

Pratite i regulišite krvni pritisak i nivo holesterola — redovni lekarski pregledi su važni.

Prestanite sa pušenjem — cigarete su jedan od glavnih faktora rizika za vaskularne bolesti.

Jedite hranu bogatu vlaknima, omega-3 masnim kiselinama, i smanjite unos zasićenih masti i šećera.

Nosite udobnu obuću koja ne pritiska stopala i redovno ih negujte.

Ukoliko primetite bilo kakve simptome kao što su bolovi, promene na koži ili noktima, nemojte oklevati da se javite lekaru. Pravovremena dijagnoza i tretman mogu značajno poboljšati kvalitet života i sprečiti ozbiljnije komplikacije.

najzena.rs

Related Posts

USPORAVA DEMENCIJU: Ovaj uobičajen lijek bi mogao da se bori i protiv teže bolesti, često ga pijemo kada smo prehlađeni

Sirup protiv kašlja koji se često prodaje u Evropi mogao bi usporiti napredovanje demencije kod osoba sa Parkinsonovom bolešću, sugeriše novo istraživanje. Gotovo polovina obolelih od Parkinsonove bolesti razvije demenciju…

Read more

Naš čuveni lekar tvrdi da je ovo najbolja hrana na svetu: Olakšava varenje i ne podiže nivo šećera

Tip hrane koji je definitivno najzdraviji na svetu Čuveni srpski profesor, dr Dejan Čubrilo, smatra da postoji jedan tip hrane koji je definitivno najzdraviji na svetu. On tvrdi da je…

Read more

Ako vidite ovu biljku, ne dirajte je! Izaziva jake opekotine, a posebno je OPASNA ZA DJECU – evo gde je ima kod nas!

Ministarstvo zaštite životne sredine u saradnji sa JP “Srbijašume”, Institutom za zaštitu bilja i životnu sredinu i Zavodom za zaštitu prirode Srbije, započelo je aktivnosti na suzbijanju invazivne alohtone divlje…

Read more

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *