Nema zaštićenih, svi u riziku od moždanog udara zbog visokih temperatura: Ove simptome nikako ne smijete ignorisati, čim ovo primijetite – ZOVITE HITNU POMOĆ

Neurolozi Specijalne bolnice „Sveti Sava” ovih dana imaju više posla. Razlog je, između ostalog i visoka temperatura.

Doktorka Jelena Stanarčević, specijalista neurologije, kaže da dnevno, kroz hitan prijem bolnice, prođe 30 do 50 pacijenata, i da je u pitanju od 10 do 20 odsto veći broj pacijenata u odnosu na njihov prijem kada su meteorološki uslovi u normali.

— Dolaze nam pacijenti pod različitim tegobama, uglavnom pod sumnjom na akutni moždani udar. Žale se pre svega na slabost, ruke, noge, poremećaj govora, vida, na nagle vrtoglavice, na glavobolju, malaksalost— rekla je dr Stanarčević.

Dodaje da su moždani udari “nešto teži kod starijih pacijenata, ali i kod mlađih ljudi koji imaju takozvani krvareći udar usled prskanja krvnih sudova u mozgu.

Ipak, kako navodi, u aktuelnim vremenskim uslovima, ranjiviji su stariji pacijenti pre svega zbog pridruženih bolesti.

— Mlađi pacijenti, s druge strane, često ne uzimaju svoju hroničnu terapiju ili ne znaju da imaju hronične bolesti, podložni su skokovima i padovima krvnog pritiska, ali i određenim, specifičnim faktorima rizika, za značajno ređe forme moždanog udara, ali ih moramo pomenuti zbog učestalije fizičke aktivnosti, boravka na otvorenom, bavljenja ekstremnim vodenim sportovima. Oni su podložni i traumatizmu, između ostalog i velikih krvnih sudova vrata, uzdužnog cepanja krvnog suda, što je u mlađoj populaciji značajan udeo uzroka moždanog udara — objasnila je dr Stanarčević.

Nema starosne grupe koja je zaštićena, upozorava sagovornica Dnevnika, i apeluje na sve da se čuvaju. Starost pacijenata je u rasponu od 37, 38 godina pa do više od 90, piše rts.

Problem kod starijih pacijenata odnosi se na samostalni korigovanje terapije ili njen prekid, kao i njihov osećaj potrebe za vodom, koji je nešto manji sa godinama, što ume da uzrokuje promene u krvnom pritisku.

— Onda se oni dovode u povećan rizik od razvoja brojnih tromboembolijskih događaja, ili krvarećih događaja, pa samim tim i moždanog udara — dodaje.

Doktorka Stanarčević je istakla i koji su to simptomi koje ne smemo da ignorišemo.

— Naglo nastala slabost ruke, noge, naglo nastao poremećaj govora, vida, naglo nastala vrtoglavica, jaka glavobolja, to su sve simptomi kada se mora pozvati hitna medicinska pomoć jer je svaki minut u borbi sa moždanim udarom dragocen — rekla je dr Stanarčević, uz savete za sve – za početak, da boravimo u rashlađenim prostorijama i da izbegavamo izlazak u najtoplijim delovima dana.

Takođe, kako je rekla, ne treba zaboravljati redovnu terapiju. Naglasila je i da je važno piti vodu, nezaslađene čajeve i supe, i da, ako je baš neophodno da se izađe napolje po najvećoj vrućini, treba probati da se izbegne veći fizički napor.

NAJZENA.RS

 

Related Posts

USPORAVA DEMENCIJU: Ovaj uobičajen lijek bi mogao da se bori i protiv teže bolesti, često ga pijemo kada smo prehlađeni

Sirup protiv kašlja koji se često prodaje u Evropi mogao bi usporiti napredovanje demencije kod osoba sa Parkinsonovom bolešću, sugeriše novo istraživanje. Gotovo polovina obolelih od Parkinsonove bolesti razvije demenciju…

Read more

Naš čuveni lekar tvrdi da je ovo najbolja hrana na svetu: Olakšava varenje i ne podiže nivo šećera

Tip hrane koji je definitivno najzdraviji na svetu Čuveni srpski profesor, dr Dejan Čubrilo, smatra da postoji jedan tip hrane koji je definitivno najzdraviji na svetu. On tvrdi da je…

Read more

Ako vidite ovu biljku, ne dirajte je! Izaziva jake opekotine, a posebno je OPASNA ZA DJECU – evo gde je ima kod nas!

Ministarstvo zaštite životne sredine u saradnji sa JP “Srbijašume”, Institutom za zaštitu bilja i životnu sredinu i Zavodom za zaštitu prirode Srbije, započelo je aktivnosti na suzbijanju invazivne alohtone divlje…

Read more

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *