OVA BILJKA JE SPAS ZA KAMENAC U BUBREGU: Organizam će se preporoditi, evo kako je trebate spremiti Share

Nakon što se četkom dobro očisti od zemlje, suši se kao i lišće, u hladovini, na prozračnom mjestu

Obzirom na obilje vitamina koji su sadržani u mladim izdancima ove biljke, u narodu čuvena žara se oduvijek koristila kao pomoć kod anemije, upale mokraćnih kanala, sprječava upalne procese u organizmu.

Još su stari Grci prepoznali ljekovitost koprive i koristili je u svrhu masaže protiv bolova uzrokovanih reumom i osteoporozom. Ona se smatra najpoznatijim prirodnim sredstvom koje pomaže protiv anemije, odnosno malokrvnosti. Povoljno utiče na stabilizaciju šećera u krvi, a zahvaljujući diuretskom dejstvu i na regulaciju krvnog pritiska. Pospješuje varenje i izlučivanje toksina iz organizma.

Djelotvorna je i kod bolesti dijabetesa, problema sa bubrežnim kamencom, upalama mokraćnih kanala, anemije, kožnih bolesti, povećanja prostate…

Ona pozitivno djeluje na problem sa alergijama, prehladom, gihtom, reumom, išijasom, bolesti jetre, žuči i slezene, kod loša probava, čira na želucu i dvanaestopalačnom crijevu. Delotvorna je i kod bolesti dijabetesa, problema sa bubrežnim kamencom, upalama mokraćnih kanala, anemije, kožnih bolesti, povećanja prostate. Ubrzava metabolizam, jača imunitet, sprječava upale, zaustavlja krvarenje. Podstiče obnovu ćelija pa tako pomaže i kod obnove hrskavičnog tkiva.

Kopriva se bere u čistoj prirodi, što dalje od ulice i zagađenih zona. Mladi listovi koprive, ubrani prije cvjetanja su najukusniji za konzumaciju i imaju najjače dejstvo. Idealno vrijeme za berbu lista koprive je proleće kasno proljeće, prije cvjetanja, a može se brati i u jesen prije formiranja semena. Prilikom berbe, obavezna je zaštita ruku rukavicama jer mravlja kiselina i histamin prisutni u lisnim dlačicama mogu nadražiti kožu te izazvati svrb, bol, crvenilo i oteklinu. Beru se sasvim mladi listovi, koji se termički obrađuju za trenutnu konzumaciju ili se suše za kasniju upotrebu.

Ukoliko želite da imate domaću koprivu tokom cijele godine, listove koprive možete osušiti u hladovini, na prozračnom mjestu, pa je tako osušane odložite u platnene kutiije ili vreće. Korijen se vadi u proljeće i jesen. Nakon što se četkom dobro očisti od zemlje, suši se kao i lišće, u hladovini, na prozračnom mjestu.

Related Posts

“Ako vam se ovaj simptom javlja noću, u gadnom ste problemu”: Dr Simić OTKRIO da je znak bolesti srca!

Profesor dr Dragan Simić, ugledni kardiolog, upozorava da suvi kašalj može biti signal srčane slabosti. Suvi kašalj noću – kada je znak za uzbunu? – Mi kašalj obično povezujemo sa…

Read more

Ovo je ono što bi svi koji pate od bolova, posebno GRČEVA u nogama, trebali znati: Morate isprobati šta ovaj domaći RECEPT može učiniti!

Grčevi u nogama su čest uzrok nedostatka sna. Posebno su bolni i mogu uzrokovati nelagodu prilikom uspavljivanja ili noću. Srećom, ovih nekoliko savjeta može vam pomoći da opustite noge prije…

Read more

Dr Ivana izdala dramatično upozorenje na paklene vrućine! Ne smete da pijete samo vodu, nego morate da…

Na snazi je upozorenje RHMZ-a na visoke temperature koje će zahvatiti veći deo Srbije. Temperature u Beogradu danas bi mogle da idu i do 39 stepeni. Zbog toga mnogi traže…

Read more

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *