Čini se da je Evropska unija spremna da se pozabavi pitanjem starijih vozača utvrđivanjem njihove podobnosti za upravljanje vozilima. U stvari, rešenje je postignuto. Uredba koja je doneta obuhvata, između ostalih odredbi, i primenu digitalne vozačke dozvole koju će priznati sve zemlje članice Evropske unije.
Takođe je određeno da vozačke dozvole i za automobile i za motocikle ostaju na snazi na period od 15 godina.
Do 2033. godine svaki vozač će imati vozačku dozvolu koja važi 15 godina. Ipak, počev od 2028. godine, licence izdate 2013. godine, takođe važe 15 godina, počeće da ističu.
Evropska unija se uzdržala od donošenja zaključka u vezi sa obaveznim medicinskim pregledima, prenesavši tu odluku na pojedine zemlje članice. Svaka država će samostalno odlučiti da li će uslov za sticanje nove dozvole podrazumevati polaganje testova koji potvrđuju sposobnost upravljanja vozilom ili će to biti dovoljno da vozač samoproceni i potvrdi svoju stalnu sposobnost za upravljanje vozilom.
**Da li su lekarske procene obavezne za obnavljanje vozačke dozvole?**
Predloženi nacrt nove uredbe sadrži odredbu koja bi ovlastila lekare opšte prakse da obaveste nadležne organe u vezi sa pacijentima čije bi zdravstveno stanje potencijalno moglo da ugrozi bezbednost saobraćaja.
U ovom trenutku, ostaje neizvesno koji će konkretni način delovanja mađarske vlasti preduzeti i da li će lekarske procene biti obavezne prilikom obnavljanja vozačkih dozvola.
U pregovorima u Evropskoj uniji odbačen je predlog da se za lica starija od 70 godina važenje vozačkih dozvola ograniči na pet godina.
Nedavno predložena uredba od strane Evropske unije, koja čeka odobrenje od svih država članica – proces koji je uglavnom proceduralni – takođe podrazumeva uspostavljanje jedinstvene digitalne vozačke dozvole priznate u svim zemljama EU. Pored toga, on uvodi izmene u propise koji regulišu nove vozače, koji će se suočiti sa strožim zakonima o saobraćaju, uključujući niža ograničenja brzine, tokom prve dve godine vožnje.
**Počela je masovna zaplena vozačkih dozvola.**
Ministarstvo unutrašnjih poslova Nemačke je 2024. godine zvanično prijavilo oduzimanje vozačkih dozvola od 739 osoba u pokrajini Tiringiji, navodeći kao razlog zdravstvene probleme. Ogromna većina ovih osoba su starije osobe, sa nedostatkom vida, funkcije nervnog sistema ili drugim fizičkim kriterijumima koji ne ispunjavaju uslove za bezbedno učešće u saobraćaju.
Pojavila se nova faza u sve intenzivnijim diskusijama širom Evrope u vezi sa odgovarajućim uzrastom kada bi starijim građanima trebalo dozvoliti da upravljaju vozilom. U Nemačkoj, član 11. Pravilnika predviđa da se vozačka dozvola može oduzeti zbog specifičnih zdravstvenih stanja i bolesti. Kako navodi AutoMedia, takvi opozivi mogu biti ili privremeni ili trajni, zavisno od konkretnih okolnosti.
Strožiji propisi su nametnuti autobuskim i kamionskim operaterima, koji podležu skraćenom periodu važenja licence koji zahteva obnavljanje nakon sveobuhvatne medicinske procene. U Nemačkoj postoji dugogodišnji predlog da se sprovedu slične periodične evaluacije za starije vozače putničkih vozila. Ipak, automobilske organizacije poput ADAC-a opiru se uspostavljanju jedinstvenih ograničenja vezanih za uzrast i umesto toga promovišu personalizovaniji pristup.
Pitanje vozača sa fizičkim invaliditetom proteže se i van granica Evropske unije. U Rusiji će inicijativa koju je predvodio predsednik Putin uvesti automatsko oduzimanje vozačkih dozvola počevši od 2027. godine nakon pojave rizičnih simptoma. Ovaj sistem, kojim upravlja GAI, koji je ruski pandan saobraćajnoj policiji, direktno je povezan sa zdravstvenim sistemom i pokreće se u trenutku postavljanja dijagnoze.
U Nemačkoj, namera nije da se primeni automatski princip. Umesto toga, proces će zavisiti od individualne procene koju je sproveo lekar tokom pregleda.