Helezova jasna poruka Vučiću: “Novih granica neće biti, BiH se ne plaši oružja iz muzeja”
Ministar odbrane Bosne i Hercegovine Zukan Helez nedavno je komentarisao vojnu paradu održanu u Beogradu, koju je organizovao predsjednik Srbije. Parada je izazvala brojne reakcije unutar BiH, posebno zbog izjava Milorada Dodika koji dovodi u pitanje državne institucije. Helez se tim izjavama direktno suprotstavio, ističući da država neće dozvoliti da se retorika o novim granicama ozbiljno uzme.
Prema Helezovim riječima, “Bosna i Hercegovina se ne plaši oružja iz muzeja”. Ovom metaforom ministar je htio reći da stari vojni eksponati — tenkovi, avioni ili uniformisana oprema koja se koristi u paradama — ne predstavljaju prijetnju modernoj, demokratskoj BiH. On je kritikovao koristeću paradne demonstracije kao propagandu, ali poručuje da propaganda sama po sebi ne stvara realne promjene granica.
Ministar Helez je također komentarisao učestvovanje načelnika Zajedničkog štaba Oružanih snaga BiH, Gojka Kneževića, na paradi. Iako je Knežević bio prisutan i u uniformi, Helez smatra da prisustvo ne znači podršku svemu što je predstavljeno. “Ako država ima službu koja odobrava prisustvo — to je drugačiji kontekst. Ali ne mogu se identifikovati simboli prošlosti s pravom države i njenom budućnošću,” rekao je ministar.
Kabinet ministra je poručio da je zabrinutost javnosti razumljiva — jer se, kako Helez navodi, često koristi retorika koja izaziva etničke tenzije i nesigurnost među građanima. Međutim, on je rekao da se BiH neće uplašiti slike oružja i parade, koliko će se pozabaviti politikom koja te slike stoji – politika koja govori o velikim idejama, ali ne pokazuje spremnost na konkretno poštivanje suvereniteta i saradnju među državama.
Vojni analitičari su primijetili da je oprema prikazana na paradi u Beogradu, iako impresivna, stara, a mnogi avioni i vozila nisu u aktivnom stanju. To dodatno potkrepljuje Helezovu tvrdnju da je riječ više o simbolu nego o realnoj vojnoj prijetnji.
Javna reakcija iz BiH je podijeljena. Dok neki podržavaju Helezovu čvrstinu i njegova stajališta, drugi smatraju da ovakve izjave pogoršavaju odnose sa susjedima. Ključna pitanja su: da li takve parade služe sigurnosti ili samo jačanju unutrašnjih političkih bodova, i da li država BiH ima odgovore spremne da zaštite svoj teritorijalni integritet ukoliko se pojave realne prijetnje.
Helezov stav je jasan: neće dozvoliti da se teorije o novim granicama normalizuju, niti da demonstracije oružja postanu instrument straha. Kako je rekao, najveća prijetnja nije stara oprema, nego politika koja negira suštinu države i ignoriše realnost da su granice međunarodno priznate i da ne mogu biti mijenjana retorikom.