UDAHNUT ĆE VAM SNAGU PRIRODE: Ovako se sprema sirup od koprive, ali svakako ponesite rukavice

Upravo onako kako to često biva sa nekim ko na prvu loptu djeluje malo opasno, kopriva je izuzetno dobra, i, ukoliko naučimo da joj pridjemo na pravi način, sigurno će se tu pojaviti i neke simpatije.

Od koprive se pripremaju razni prirodni lijekovi, melemi ali i napici – jedan od njih jeste i domaći sok od koprive. Osvježavajućeg ukusa i mint boje.

Miriše na zdravlje. Miriše na energiju i prirodu.

Dakle, da biste sa koprivom uspostavili simpatije, bitno je da sa sobom ponesete debele rukavice i makaze. Jednu kutiju, u kojoj ćete stavljati njene listove. Tokom pripreme soka, takodje će vam biti potrebne rukavice na kratko, jer je kopriva neprijateljski nastrojena dokle god je ne potopite u vodu.

E, kada je potopite u vodu, onda povlači svoje opasne iglice i postaje pitoma. Tada je prava draž raditi sa njom.

A to ćete već vidjeti.

Sirup od koprive – osnovni recept

Prema osnovnom receptu, sok od koprive se priprema gotovo kao i svi ostali – dodaje se šećer, voda i limun, zatim se kratko kuva i tako nastaje sirup.

Sirup kasnije razrjedjujemo sa vodom, pa uživamo u njegovom ukusu!

Ovako pripremljen sok od koprive može dugo da stoji na hladnom i tamnom mjestu, pa možemo da ga svrstamo u zimnicu.

S obzirom da zimi nemamo mnogo izvora nutrijenata, moramo na vreme da mislimo pa pripremimo domaće proizvode tokom proleća i ljeta.

Sok od koprive svakako zaslužuje počasno mjesto u vašem špajzu.

Sastojci koji su vam potrebni za pipremu su:

400 grama sveže ubranih vrhova koprive
1 litar vode
7 limuna
1 kilogram šećera

Sprema se na ovaj način:

U uvodu sam već pomenula kako da uberete koprivu, ali ono što nisam pomenula jeste gde da je berete..? Birajte mjesta koja nisu zagadjena, jer samim tim ni kopriva neće biti zagadjena, i kao takva može da se koristi za pripremu soka bez kuvanja.

Birajte prostrane livade, zabačene dijelove grada ili dvorišta na selu, i slično.

Ubrane vrhove koprive najprije operite u nekoliko voda, kako bi se sa njih skinula eventualna prljavština, bacili i slično.

U odgovarajućoj posudi, odnosno loncu, sipajte vodu pa dodajte čistu koprivu, kao i kolutove limuna (5 limuna, 2 za kasnije). Njih prethodno operite mješavinom sode i vode, takodje da biste uklonili prljavštine i u ovom slučaju pesticide sa kore, jer se za sok koristi cijeli limun.

Lonac poklopite i ostavite da mješavine odstoji 24 sata, na nekom hladnijem mjestu.

Nakon tih 24 sata, najbolje uz pomoć štapnog miksera, propasirajte sastojke. Tako će se napraviti tečna kaša, a kopriva i limun će otpustiti svoje sokove.

Dobijenu kašu procijedite kroz gustu gazu zatim, pa u bistar sok dodajte šećer. Od preostala dva limuna iscijedite sok, pa tako svjež dodajte u sok takodje.

Sve dobro promešajte, pa stavite lonac na ringlu, na umerenu temperaturu, da provri. Od trenutka vrenja kuvajte dalje još maksimalno 5 minuta, uz stalno miješanje. Pojavit će se pjena, nju skidajte.

Dakle, nakon 5 minuta sklonite sa ringle, sačekajte da se prohladi pa sipajte u sterilisane staklene flaše, dobro zatvorite pa umotajte u ćebe i ostavite da se tako postepeno ohlade, na sobnoj temperaturi.

Nakon toga odložite u špajz, odnosno na hladno i tamno mjesto, i tamo čuvajte.

Ovako pripremljen sok ima rok trajanja i do 6 mjeseci.

Medjutim, kada otvorite flašu, držite je u frizu sve vreme tokom korišćenja, a najbolje sok utrošite u roku od 7-10 dana.

Pišite nam i vi svoje utiske o sirupu sa koprivom.

Izvor: receptopedija.com

 

Related Posts

Muče vas bolni čukljevi? Evo zašto nastaju i kako ih možete izliječiti

Čukljevi muče ljudske prste na nogama od davnina. Ali zašto ih uopće dobivamo? Evo kako su naša stopala razvila jedan od najčešćih problema – i zašto pitanje čukljeva još uvijek…

Read more

Mnogi za ova ulja misle da su zdrava, no struka će upozoriti: To uništava zdravlje

U pripremi hrane često se koriste različite vrste ulja, ali prema nekim stručnjacima, određene vrste sjemenskih ulja mogu predstavljati rizik za zdravlje. Ova upozorenja nisu nova, no često dolaze s…

Read more

IZNIMNO BOLAN POREMEĆAJ: Izbjegavajte prehranu koja uzrokuje žučne kamence, a pazite i na debljinu!

Žuč je tekućina koju proizvodi jetra. Bogata je masnim tvarima – osobito kolesterolom – što ih jetra stvara iz krvi. Uloga žuči je emulgacija (razbijanje i raspršivanje netopljivih tvari) masti…

Read more

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *