Kako se tromboza manifestuje a da toga niste svjesni? Evo 4 znaka koji će vam odmah reći

Zgrušavanje krvi je ozbiljan izazov koji mu je u medicini doneo nadimak “tihi ubica”. Ako se bela krvna zrnca nakuplja, to može dovesti do ograničenog protoka krvi i nedostatka kisika u ključnim dijelovima tijela. Međutim, prema dr Darragh O’Carrollu, situacija može biti mnogo kritičnija ako se krvni ugrušak odvoji i putuje u pluća, uzrokujući fatalnu emboliju. Stoga je važno biti upoznat sa simptomima ovog problema i djelovati na vrijeme.

Uzroci krvnih ugrušaka
Brojni faktori mogu doprinijeti nastanku krvnog ugruška, od kojih je većina povezana s nezdravim načinom života, kao što je nedostatak vježbe ili pretežno sjedilački način života. Međutim, druge bolesti ili ozljede, kao što su prijelomi ili teške modrice na tom području, također mogu dovesti do problema. Važno je biti oprezan, posebno ako se nešto od sljedećeg odnosi na vas:

Imate srčano oboljenje kao što je tahikardija ili bradikardija.
Trudni ste ili ste u prvih 6 sedmica nakon porođaja.
Koristite hormonsku kontracepciju.
Uzimate hormonske proizvode koji sadrže estrogen.
Svakog dana provodite dugo vremena sedeći, posebno prekrštenih nogu.
Podvrgnuti ste opsežnim hirurškim zahvatima, posebno ortopedskim, nakon kojih pacijenti moraju dugo mirovati.
Imate frakture ili modrice.
Imate poremećaj zgrušavanja krvi.
Bolujete ili se liječite od raka.
Patite od gojaznosti.

Krvni ugrušak koji se kreće po tijelu obično ne pokazuje značajne simptome. Uglavnom se javlja u dubokim venama, a problemi nastaju kada se vena potpuno začepi ili potrga, što može dovesti do plućne embolije. Ova stanja se mogu manifestovati na različite načine.

Simptomi duboke venske tromboze
Duboka venska tromboza se obično javlja u dubokim venama ekstremiteta. Ako se to dogodi, u zahvaćenom području počinju da se stvaraju krvni ugrušci, okolna tkiva postaju otečena, bolna i osjetljiva na dodir, a koža postaje crvena ili plava. Koža takođe može biti vruća na dodir. Ako primijetite ove simptome, posjetite svog liječnika opće prakse što je prije moguće.

Identifikacija i liječenje
Najčešća metoda koju liječnici koriste za dijagnosticiranje tromboze je ultrazvuk. Ako specijalist prepozna značajne znakove, ali ultrazvuk ne otkrije emboliju, tada se pacijentu preporučuje magnetna rezonanca. Liječenje ovisi o lokaciji tromba i može zahtijevati operaciju ili injekcije antikoagulansa (ponekad se obje metode koriste u isto vrijeme).

Kada je u pitanju prevencija, možete poduzeti korake kako biste smanjili rizik od duboke venske tromboze. Vrlo je važno izbjegavati sve faktore koji mogu doprinijeti njihovom nastanku, poput pušenja, gojaznosti i nezdravog načina života – to može dovesti do veće podložnosti kardiovaskularnim bolestima, uključujući srčani i moždani udar.

PREUZETO

Related Posts

KARDIOLOZI TVRDE DA NORMALAN PRITISAK NIJE 120 SA 80, VEĆ OVAJ: Broj koji MORATE ZNATI, svi smo GREŠILI u merenju

U današnjoj tekućoj raspravi vezanoj uz naš članak, kratko ćemo se osvrnuti na zdravstveni segment. Ključno je slušati svoje tijelo i odmah se pozabaviti svim ranim znakovima upozorenja koji bi…

Read more

Za čim najviše žale ljudi na samrti? Opraštaju se od života i svi kažu istu stvar

Danas smo za vas pripremili dvije zanimljive mini teme. Prvo ćemo razgovarati o procesu umiranja, istražujući što prolazi kroz umove naših voljenih dok otpuštaju svoje duše i potencijalna žaljenja koja…

Read more

5 minerala čiji nedostatak može UZROKOVATI mnoge bolesti..

5 minerala čiji nedostatak uzrokuje mnoge zdravstvene probleme… Našem tijelu su potrebni elementi u tragovima za mnoge kemijske reakcije. Neophodni su, između ostalog, za proizvodnju hormona i enzima, za pravilan…

Read more

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *