Ovo ‘jelo siromašnih’ kao rukom čisti creva, snižava holesterol i skida kilograme: Zdravlje na dlanu za malo para

Zdravlje na dlanu za malo para!

Kačamak spada u tradicionalna jela u Srbiji, Crnoj Gori, Bosni i Hercegovini, Bugarskoj, Makedoniji i Turskoj. Slično jelo se sprema svuda u svetu, a poznato je pod imenom palenta ili polenta.

Reč „kačamak“ potiče iz turskog jezika, od reči „kaçamak“, što znači kaša. Dok reč „polenta“ ili palenta potiču iz latinskog jezika i označava svako oljušteno i zdrobljeno zrno.

Smatra se da su kačamak i palenta zapravo isto jelo, ali mnogi tvrde da su ovo zapravo dva različita jela.

Prema njima, razlika je u tome što se palenta pravi od kukuruznog griza ili od žutog kukuruznog brašna, dok se kačamak pravi od belog kukuruznog brašna.

Iako postoji verovanje da je kačamak nastao na prostorima naše zemlje, istraživanja pokazuju da se ovo jelo ipak nastalo u severnoj Italiji, gde se služilo kao tradicionalno seosko jelo.

Istočnoj Srbiji bila je karakteristična po tome što je za vreme posta često kačamak zamenjivao hleb. Kad nije bio post, imućniji seljaci su kačamak umakali u istopljen puter ili mast, u kojima je bilo i nadrobljenog sira. Dok su oni najimućniji kačamak umakali u zagrejanu spržu, koja predstavlja tradicionalno jelo iz Južne Srbije.

U Homolju kačamak se pripremao samo za praznike ili povodom seoskih slava. Pojedini siromašni seljani radili su za nadnicu od jednog kilograma belog kukuruznog brašna.

Sastojci potrebni za pripremu su:

– 3 veće kutlače belog projanog brašna,
– 1,5l vode,
– soli po ukusu
– sir ili kajmak

U veći sud sipati 1,5 l vode zatim dodati soli po ukusu i staviti na šporet da voda provri.

U provrelu vodu dodati brašno koje ne treba mešati. Brašno treba da ostane na površini vode kao kupa. U sredini te kupe od brašna napraviti varjačom rupu i pustiti da lagano vri 20-30 minuta. Važno da pri kuvanju ima dovoljno vode.

Kada brašno sasvim nestane sa površine, onda počinje mešanje koje je najbolje drvenom kašikom.

Na samom kraju preliti kajmakom ili sirom preko površine kačamaka.

Zdravstvene prednosti
Kačamak u svom sastavu ima prirodne masti tj. karitenoide koje pospešuju bolji i kvalitetniji rad creva.

Takođe, odličan je za otklanjanje viška kilograma. Kačamak smanjuje rizik dobijanja kancera što je jedna od prednosti koje ljudskom organizmu pruža isti. Konzumiranje ovog zdravog obroka donosi i korist kada je srčano i cirkularno zdravlje čoveka u pitanju, piše Espreso.

Related Posts

NE GUBITE NA TEŽINI, VEĆ DOBIJATE NA TEŽINI? To je definitivno zato što pravite jednu od ovih 5 grešaka!

5 najvećih grešaka zbog kojih ćete dobiti na težini koje većina ljudi čini… Želite da smršate, ali vam nekako i dalje ne ide? Pročitajte sljedeće greške u ishrani i saznat…

Read more

Moja mama je stavila listove žalfije u čarapu i otišla u krevet: Stari trik koji se NIKAD ne smije zaboraviti!

Ova čudesna biljka, koju možete imati u svojoj bašti, mogla bi biti ključ za poboljšanje vašeg zdravlja. Dovoljno je jedno slovo i možete zaboraviti na skupe lijekove i komplikovane terapije….

Read more

ČESTO STE ŽEDNI I MUČE VAS GLAVOBOLJE? Evo kakva se opasnost krije iza tih simptoma

Ukoliko pažljivo slušate svoje tijelo, na vrijeme ćete prepoznati opasnosti i spriječiti ih. Primjerice, pojačana žeđ, česta potreba za mokrenjem, valovi vrućine, nesanica i noćni grčevi smatraju se simptomima dijabetesa….

Read more

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *