PUN VITAMINA C I SUMPORA, protiv gljivica i čisti crijeva, djeljuje čim ga pojedete

Zahvaljujući obilju vitamina C i drugih hranljivih materija, čisti organizam i spriječava neke bolesti. Stari Egipćani i Grci su ga cijenili kao hranu i lijek.

U njemu možemo uživati tokom cijele godine, a jede se cijela biljka, pošto su listovi posebno bogati beta-karotenom i vitaminom C koji se gubi kuhanjem ili pečenjem, preporučuje se da se listovi češće jedu sirovi, npr. u salati.

Sa 100 g praziluka u organizam unosimo samo 61 kcal i 2,9 g ugljenih hidrata, ali zato dobijamo čak 1,8 g dijetetskih vlakana. Zbog toga je idealan za one koji paze na svoju težinu ili imaju problema sa neredovnom i tvrdom stolicom. Praziluk je blažeg ukusa i sadrži više proteina od crnog luka, pa je bolji izbor za ljubitelje sporta koji brinu o svom fizičkom zdravlju i izgledu mišića. Dobar je izvor vitamina B grupe, važnih za pravilno funkcionisanje nerava i zdravlje kože, prenosi B92.

Pravo je skladište gvožđa, mangana, kalijuma i magnezijuma, minerala koji se povezuju sa zdravljem kardiovaskularnog sistema. Jedan od njegovih najvrijednijih sastojaka je sumpor, koji gradi razne fitokemikalije u praziluku. Praziluk sadrži tiosulfonate, koji se pretvaraju u sulfide kada se biljka isiječe ili zgnječi. Sulfidi su fitokemikalije koje djeluju kao prirodni antibiotici u tijelu, pa doprinose prevenciji i liječenju bakterijskih infekcija.

Osim toga, snižavaju krvni pritisak i holesterol i tako pomažu u očuvanju zdravlja srca, mozga i krvnih sudova. Poznato je i da jačaju odbranu organizma, korisne su u prevenciji malignih bolesti, aktiviraju enzime koji učestvuju u detoksikaciji organizma. U praziluku ima i dosta eteričnih ulja koja podstiču lučenje probavnih sokova i mokrenje, zbog čega je poznat kao veliki prijatelj probavnog i urinarnog sistema. Zbog snažnog diuretičkog dejstva, ova namirnica ima značajno mjesto u dijetalnoj terapiji bubrežnih oboljenja.

Ovo povrće je veoma dobro protiv bakterija i gljivica u crijevima, a djeluje čim ga pojedete.Takođe, dobar je u snižavanju krvnog pritiska i nivoa holesterola, a dobro utiče na izlučivanje urina. Obzirom da je najkorisniji za crijevnu floru, time pomaže i detoksikaciji organizma. Djeluje blago laksativno, a preventivno je namijenjen i protiv hemoroida. Sadrži i velike količine biljne sluzi, pa se u posljednje vrijeme praziluk sve više koristi kao ekspektorans.

Izvor: Haber

Related Posts

ZAŠTO NE TREBA DRŽATI FOTOGRAFIJE UMRLIH LJUDI U KUĆI: Razlog će vas zapanjiti!

Ko ne drži u svojoj kući fotografije preminulih rođaka ili prijatelja? Svi ih imamo. Pitamo se, šta je problem u vezi sa tim? U principu, možete da ih držite u…

Read more

Važno je znati: Doktor objasnio kako da za samo 5 sekundi saznate da li smete da pijete kafu (VIDEO)

Svi vole jutarnju kafu toliko da prva stvar koju ujutro urade jeste da prave svoju kafu. Danas ćemo pisati na ovu temu.. Jutarnja šoljica kafe postala je deo svakodnevnog rituala…

Read more

“ELIKSIR ŽIVOTA” VRAĆA ZDRAVLJE I MOĆ: Za reumu je Bogom dan, čisti krv i jetru, jača pluća

Upotreba svježeg brezovog soka preporučuje se za liječenje bolesti krvi, jetre, žuči, bubrega, mokraćne bešike, žutice, mokraćnih puteva, nečistoća na koži, kožnih osipa, raznih rana, upale grla, pjega od sunca…

Read more

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *