Muška neplodnost u porastu, otkrivaju se novi uzroci: Jedan muči oba pola

Ako par ne može da ima dete, „glavni krivac“ je decenijama bila žena, odnosno one su targetirane kao glavni krivci i najčešće su samo one i išle na zdravstvena ispitivanja.

Međutim, u poslednje vreme sve se više priča o muškoj neplodnosti, koja je, kako stručnjaci kažu, u porastu, a stalno se pojavljuju i novi potencijalni uzroci koji utiču na muško reproduktivno zdravlje.

Stručnjaci kažu da muška neplodnost iznosi od 20 do 50 odsto, a statistika pokazuje i da je broj i pokretljivost spermatozoida u poslednjih 30 godina prepolovljen.

I korona uzročnik neplodnosti kod muškaraca
Lekari kažu da je trag na muško reproduktivno zdravlje, između ostalog, ostavila i pandemija korona virusa.

Profesor dr Olivera Džatić Smiljković, načelnik Odeljenja steriliteta u Ginekološko akušerskoj klinici “Narodni front” u Beogradu, objasnila je da na nalaz spermograma, odnosno neplodnost kod jačeg pola dosta utiču i virusne infekcije, što je posebno primećeno tokom epidemije korona virusa.

Ona je objasnila da uzroci muške neplodnosti mogu biti urođeni i stečeni.

– Urođeni su neki nedostaci, anomalije, anatomske ili genetski i endokrini poremećaji, kao i stečeni problemi. Stečeni uzroci su preležana infekcija, hirurški zahvati, teža oboljenja, metabolički poremećaji. Ono što bih ja naglasila, a što smo videli u našoj androloškoj ambulanti, jeste da jako veliki trag ostavljaju virusne infekcije, kao tokom pandemije kovida, one su ostavljale veliki trag – kazala je Džatić Smiljković.

Na sreću, kako kaže, uticaj virusnih infekcija je reverzibilne odnosno trenutne prirode.

– Mi anamnestički dobijamo podatak da je imao virusnu infekciju. Spermatogeneza traje određeno vreme. Jedan nalaz spermograma ništa ne znači, on može da varira, a mi smo u obavezi da ga ponovimo. Ukoliko je i drugi spermogram lošijeg kvaliteta, onda ih usmeravamo urologu da rade detaljnije analize. Ali, virusne infekcije veoma utiču na nalaz spermograma – istakla je Džatić Smiljković.

Muška neplodnost problem i kod komšija
– Nemaju samo Srbi ovaj problem. Muči i Hrvate, odakle se podseća i da je gojaznost jedan od uzroka neplodnosti. Procenat neplodnih muškaraca i žena je podjednak, ali je sve veći porast muške neplodnosti, dok je gojaznost sve češći uzrok neplodnosti kod oba pola. Jedan od glavnih razloga nesrazmernosti broja osoba suočenih s neplodnošću i onih koje se leče je slaba informisanost o mogućnostima lečenja i pravima pacijenata, kao i društvena stigma povezana sa neplodnošću – rečeno je na Rodinoj konferenciji Zajedno za plodnost u Hrvatskoj.

Bojana Šantić, iz Udruženja “Roda”, navela je više je uzroka neplodnosti, a jedan od češćih je gojaznost.

Ona dodaje da je osim debljine alarmantno rastući uzrok i poremećaj sastava žlezda sa unutrašnjim izlučivanjem.

– Osim debljine još jedan od alarmantno rastućih uzroka neplodnosti su spoljni faktori, odnosno endokrini disruptori (supstance koje uzrokuju poremećaje u sastavu žlezda s unutrašnjim izlučivanjem) iz raznih hemikalija, kozmetike, gotovo svega čime smo okruženi – dodala je Šantićeva.

Poodmakla starost žene je jedan od češćih uzroka neplodnosti.

– Nakon 35. godine plodnost pada, a posebno nakon 42. godine – kaže Nina Gelo, šefica odeljenja za kliničku embriologiju KBC Zagreb.

Related Posts

Šta se dešava sa očima kada prestanete da nosite naočare bez preporuke oftalmologa? Ovo što čujete neće vam se svideti

Iako deluje bezazleno, odluka da prestanete da nosite naočare bez preporuke oftalmologa može da ima negativne posledice po vaše oči i svakodnevni život. Naočare su često neophodne za osobe koje…

Read more

3 moćne biljke za bolji san: Šolja čaja oteraće nesanicu

Razne vrste lekovitog bilja vekovima se koriste kao prirodno sredstvo za spavanje zahvaljujući njihovoj sposobnosti u borbi protiv nesanice, stresa i teskobe. Među njima svakako najznačajnije mesto zauzimaju valerijana, matičnjak…

Read more

5 biljaka protiv reume: Čaj i melem da zglobovi manje bole

U Srbiji tri četvrtine stanovnika boluje od nekog oblika reumatizma. U borbi protiv tih stanja važni saborci su nam biljke, među kojima se ističu preslica, rusomača, kamilica, peršun… Da li…

Read more

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *