Cimet čuva srce i liječi akne, a đumbir pomaže protiv prehlade

Raznovrsni orašasti plodovi, sušene smokve i šljive, klinčić, anis, mogu se upotrijebiti za izradu domaćih pripravaka protiv bronhitisa, anemije i povišenog šećera.

Ako svakodnevno koristite ove namirnice, bit ćete zdraviji. Istraživanja pokazuju da ljudi koji jedu šaku orašastih plodova dnevno smanjuju mogućnost da im se razviju bolesti srca, krvnih sudova ili karcinom, a višestruko se povećava sposobnost pamćenja. Osim toga, pomaže u borbi protiv nesanice i suvišnih kilograma.

Orasi smanjuju različite upale u organizmu i opuštaju krvne sudove, što je jako važno onima koji imaju problema sa srcem, jer smanjuju razinu “lošeg” holesterola u krvi i rizik od razvijanja krvnog ugruška, a pomažu i protiv dijabetesa tipa 2. Samo sedam oraha na dan, pokazalo je jedno istraživanje, pruža zaštitu od srčanih bolesti. Iako mnogi misle da su masni i debljaju, orasi sadrže zdrave polinezasićene i mononezasićene masti, koje ne začepljuju krvne sudove kao zasićene masti.

Bademi su pak jedan od najmanje kaloričnih orašastih plodova, a s najviše kalcija. Bogati su i vitaminom E, koji pomaže u održavanju dobrog pamćenja, pa se preporučuju i kao namirnica za sprečavanje demencije. Od slatkog badema koriste se plod (ljuska i sjemenka), listovi i kora. Listovi i ljuske potiču rad jetre i smiruju kašalj, a kora služi i kao sredstvo protiv crijevnih parazita, povišene tjelesne temperature, a pospješuje i izlučivanje mokraće. Od njegova ulja nije ništa bolje protiv upala i opekotina. Badem je najbazičniji orašasti plod, što znači da u tijelu ne stvara kiselu reakciju. Poznat je kao najzdraviji i najcjelovitiji orašasti plod, slično jabuci među voćem.

Lješnjak je također bogat potrebnim vitaminima i mineralima. Optimalna doza je 30-60 grama lješnjaka na dan. Usporava starenje i smanjuje rizik od mnogih malignih bolesti. Regulira krvni pritisak, broj otkucaja srca te smanjuje rizik od srčanog i moždanog udara. Aminokiselina u lješnjacima ima jaka antiupalna svojstva i snažan inhibitorni mehanizam protiv rasta malignih stanica, a štiti i od raka dojke i prostate te smanjuje rizik od dijabetesa. Sadrže mnogo flavonoida koji čuvaju mozak. Nekoliko lješnjaka na dan dovoljno je tijelu da dobije zdrave masti koje štite srce. Pripremate li kolače od orašastih plodova, ne zaboravite ih i dobro začiniti.

Cimet djeluje blagotvorno na probavni sistem, ublažava bol, djeluje kao sredstvo protiv nadutosti i dijareje. Potiče probavu i cirkulaciju, pa se stoga upotrebljava kod slabe cirkulacije udova, edema, dijareje i gubitka apetita. Djeluje kao sredstvo protiv stvaranja plinova, stimulira pražnjenje crijeva i potiče gibanje crijeva, smanjujući grčeve i nadutost. Pomaže i pri menstrualnim tegobama te infekcijama mokraćnog sistema. Budući da smanjuje razinu holesterola i triglicerida te uravnotežuje razinu šećera u krvi, cimet je čest sastojak različitih dijeta za mršavljenje. Njegov bogati okus također može smanjiti želju za slatkim. Cimet može biti korisna pomoć i dijabetičarima tipa 2, jer utječe na osjetljivost na inzulin. Malom studijom, u kojoj je sudjelovalo približno 60 dijabetičara, pokazano je da uzimanje grama cimeta dnevno tokom 40 dana može smanjiti razinu glukoze za 18-29 posto, holesterola za 12-26 posto, a triglicerida za čak 25-30 posto. Čak i miris cimeta potiče koncentraciju i ubrzava reflekse.

1. Suho voće protiv zatvora Isitnite tri do četiri suhe smokve i tri do četiri suhe šljive te sve prelijte s 200 g vode i ostavite da odstoji tokom noći. Ujutro ocijedite i popijte, a plodove pojedite.

2. Jačanje srca Pomiješajte kašičicu cimeta sa kašičicom meda i konzumirajte smjesu svakog jutra dok ne osjetite poboljšanje. Ova kombinacija pomaže u sprečavanju srčanih udara, smanjuje holesterol i pomaže u jačanju srca.

3. Protiv anemije Pripremite smjesu od pola kilograma livadnog meda, pola kilograma mljevenih oraha i jednog limuna. Sve dobro izmiješajte i uzimajte jednu čajnu kašičicu svaka tri do četiri sata.

4. Peckanje u grlu Da biste se riješili neugodnog peckanja u grlu, pomiješajte suhe smokve, med i toplu vodu. Ovaj pripravak pijte tokom dana.

5. Klinčić za vitkost Pomiješajte po 30 grama klinčića, cimeta i đumbira. Svako jutro, pola sata prije obroka, uzmite pola kašičice ove mješavine razmućene u 1-2 dl vode i, po želji, zaslađeno medom. Ne smije se piti duže od mjesec dana.

6. Namaz od lješnjaka Usitnite dvije šoljice lješnjaka u blenderu i dodajte im dvije žlice kokosova maslaca. Kad se dobro prožme, izvadite i poslužite.

7. Pomoć pri liječenju raka Đumbir i bijeli luk pomažu u liječenju malignih bolesti. Pastu napravite od 120 grama bijelog luka, 120 grama đumbira u prahu i kašičice maslinova ulja, koje pomiješajte mikserom ili sjeckalicom sve dok ne dobijete finu kremastu smjesu.

8. Opekotine i rane Suhu smokvu skuhajte u mlijeku ili vodi, presijecite je na pola i stavite na opekotinu ili ranu. Ako je opekotina veća, skuhajte nekoliko smokava. Prije tretmana smokva se treba ohladiti da ne bude prevruća.

9. Bolja cirkulacija U loncu zagrijte pet litara vode. Naribajte korijen đumbira u pamučnu vrećicu ili gazu, čvrsto je svežite pa stavite u vruću vodu. Pritom je važno da voda ne vrije. Nakon nekoliko minuta, kad voda postane zlatno-smeđa, umočite ručnik i dobro ga ocijedite držeći ga za suhe krajeve. Žustro istrljajte ruke, noge, leđa, ramena, trbuh i područje dekoltea, ali ne i grudi.

10. Jačanje pluća S litrom crnog vina skuhajte šaku suhih samljevenih smokava, šaku mljevenog rogača, malo šećera i 2-3 karanfilića. Nakon kuhanja procijedite i pijte po čašu tri puta na dan za jačanje pluća i protiv kašlja.

11. Orahovo mlijeko Prelijemo 20 g suhe zobene zeleni sa 100 ml 70-postotnog alkohola. Ostavimo da odstoji dvije sedmice, uz povremeno protresanje. Na dan uzimamo po 10 kapi, a kod nesanice 20 kapi.

12. Tinktura za jačanje kose Sameljite 10 kašika orahovih jezgri i stavite u litar alkohola (96%). Bocu s mješavinom dobro zatvorite i ostavite je da stoji na toplom mjestu dvije sedmice. Dobivenom tekućinom svaku večer masirajte kožu glave, zatim oprerite kosu i osušite.

13. Ljekovita imela Bobice imele su otrovne, ali ljekovito lišće koristi se u čajnim mješavinama te za pripremu tinkture protiv povišenog pritiska i klimakterijskih tegoba. Tinktura se pravi tako da se 200 g lista imele usitni i stavi u bocu, prelije s litrom rakije, svaki dan malo promućka te nakon tri sedmice procijedi i bilje baci. Razrijedi se jedna čajna kašika od dva do tri puta na dan u 2 dl tekućine.

14. Bademi za dijabetičare Uključite li bademe u svakodnevnu prehranu, spriječit ćete ili olakšati dijabetes tipa 2, ako se on već pojavio. Bademi smanjuju razinu holesterola u krvi, a dobri su i za poboljšanje inzulinske osjetljivosti. Odlični su kao pomoć za liječenje i prevenciju dijabetesa, a smanjuju i rizik od kardiovaskularnih oboljenja.

15. Cimet i med protiv prištića Pomiješajte jednaku količinu meda i cimeta te smjesu nanesite na prištiće prije nego što legnete. Kad se probudite, operite smjesu s lica.

16. Za potenciju U jednakim omjerima pomiješajte mljevene orahe s kestenovim medom i jedite tri kašike mješavine tri puta na dan. Kako biste postigli željene učinke, kura treba trajati od 20 do 30 dana.

17. Prehlada Kod prehlade odličan je čaj od đumbira, koji se pije dva puta dnevno po jedna šoljica od pola kašičice sitno narezanog đumbira koji pustite da odstoji deset minuta u vrućoj vodi.

18. Mješavina za grgljanje Potrebno vam je 30 g anisovih sjemenki, 40 g listova kadulje i 30 g paprene metvice. Pomiješajte sve sastojke i stavite u staklenku. Kod pripreme čaja dvije do tri kašičice mješavine prelijte šoljicom vruće vode, ostavite da odstoji desetak minuta i procijedite. Ispirite usta ili grgljajte nekoliko puta dnevno kod upale usne šupljine i upale krajnika.

19. Kašalj i grlobolja Veliku šoljicu oguljenog đumbira, dvije šoljice šećera i dvije šoljice vode skuhajte na laganoj vatri. Kuhajte 15-20 minuta i potom ostavite da se sirup dobro ohladi. U ohlađeni sirup dodajte sok limete. Procijedite kroz gazu i ulijte u sterilnu bocu. Ako želite malo gušću konzistenciju sirupa, kuhajte ga malo duže od preporučenog vremena. Uzimajte na kašičicu ili razrijeđeno vodom.

20. Ušećereni đumbir Đumbir koji ste iskoristili za izradu sirupa ne bacajte, nego ga možete ušećeriti. Šoljicu kuhanog đumbira (može i svježeg) stavite u tri decilitra vode zakuhane s velikom šoljicom smeđeg šećera pa miješajte sve dok voda ne ispari, nakon čega će se šećer hvatati za komade đumbira. Ovako pripremljeni đumbir, dok je još topao, možete dodatno, prema želji, uvaljati u kristal i smeđi šećer. Protiv mučnine ili za sprečavanje probavnih tegoba možete žvakati komadić svježeg ili ušećerenog đumbira.

Related Posts

Jednostavan trik za snižavanje krvnog tlaka u samo jednoj minuti

Visoki krvni tlak nešto je od čega više ne morate pratiti ako vam nisu dostupni lijekovi – potrebna vam je samo jedna kemijska olovka. Dobit ćete gotovo trenutne rezultate koji…

Read more

4 pokazatelja da su vam bubrezi u opasnosti

Kada vaši bubrezi ne obavljaju svoju funkciju, vaše zdravlje je u ozbiljnoj opasnosti. To je razlog zašto biste trebali prepoznati sve potencijalne prijetnje i potencijalne štete. Dajemo vam najčešće pokazatelja…

Read more

Oko 1, 8 miliona Srba ima ovu hrončnu bolesti: Dr Lapčević otkrila 3 glavna simptoma, čije ignorisanje dovodi do invalidnosti

To su autoimune bolesti, hronične, tj. doživotne, ali ako se rano postavi dijagnoza i adekvatno se leče, te bolesti se mogu držati pod kontrolom i omogućiti čoveku kvalitetan život Postoji…

Read more

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *