PUN VITAMINA C I SUMPORA, protiv gljivica i čisti crijeva, djeljuje čim ga pojedete

Zahvaljujući obilju vitamina C i drugih hranljivih materija, čisti organizam i spriječava neke bolesti. Stari Egipćani i Grci su ga cijenili kao hranu i lijek.

U njemu možemo uživati tokom cijele godine, a jede se cijela biljka, pošto su listovi posebno bogati beta-karotenom i vitaminom C koji se gubi kuhanjem ili pečenjem, preporučuje se da se listovi češće jedu sirovi, npr. u salati.

Sa 100 g praziluka u organizam unosimo samo 61 kcal i 2,9 g ugljenih hidrata, ali zato dobijamo čak 1,8 g dijetetskih vlakana. Zbog toga je idealan za one koji paze na svoju težinu ili imaju problema sa neredovnom i tvrdom stolicom. Praziluk je blažeg ukusa i sadrži više proteina od crnog luka, pa je bolji izbor za ljubitelje sporta koji brinu o svom fizičkom zdravlju i izgledu mišića. Dobar je izvor vitamina B grupe, važnih za pravilno funkcionisanje nerava i zdravlje kože, prenosi B92.

Pravo je skladište gvožđa, mangana, kalijuma i magnezijuma, minerala koji se povezuju sa zdravljem kardiovaskularnog sistema. Jedan od njegovih najvrijednijih sastojaka je sumpor, koji gradi razne fitokemikalije u praziluku. Praziluk sadrži tiosulfonate, koji se pretvaraju u sulfide kada se biljka isiječe ili zgnječi. Sulfidi su fitokemikalije koje djeluju kao prirodni antibiotici u tijelu, pa doprinose prevenciji i liječenju bakterijskih infekcija.

Osim toga, snižavaju krvni pritisak i holesterol i tako pomažu u očuvanju zdravlja srca, mozga i krvnih sudova. Poznato je i da jačaju odbranu organizma, korisne su u prevenciji malignih bolesti, aktiviraju enzime koji učestvuju u detoksikaciji organizma. U praziluku ima i dosta eteričnih ulja koja podstiču lučenje probavnih sokova i mokrenje, zbog čega je poznat kao veliki prijatelj probavnog i urinarnog sistema. Zbog snažnog diuretičkog dejstva, ova namirnica ima značajno mjesto u dijetalnoj terapiji bubrežnih oboljenja.

Ovo povrće je veoma dobro protiv bakterija i gljivica u crijevima, a djeluje čim ga pojedete.Takođe, dobar je u snižavanju krvnog pritiska i nivoa holesterola, a dobro utiče na izlučivanje urina. Obzirom da je najkorisniji za crijevnu floru, time pomaže i detoksikaciji organizma. Djeluje blago laksativno, a preventivno je namijenjen i protiv hemoroida. Sadrži i velike količine biljne sluzi, pa se u posljednje vrijeme praziluk sve više koristi kao ekspektorans.

Izvor: Haber

Related Posts

Milka je 30 godina hranila muža i njegovu ljubavnicu: Sve mu je praštala jer je imala važan cilj, ali djeca su joj smrtno zamjerala poniženja

Tri decenije prevare, a ona nije otišla, Milka je 30 od 45 godina braka znala za muževu ljubavnicu “Kuvam ručak da ga nosi njoj, znala sam i prećutkivala, ali deca…

Read more

NEMOJTE DA PIJETE VODU OVAKO: Mnogi prave veliku grešku tokom vrućina, koja može biti i smrtonosna!

Unos tečnosti je važan, ali ukoliko se ne sprovodi na pravi način, može dovesti do ozbiljnih problema. Tokom toplotnih talasa, održavanje hidratacije je neophodno. Međutim, postoji malo poznat, ali ozbiljan…

Read more

Četiri lekcije o roditeljstvu koje sam naučila na teži način – a volela bih da nisam

Roditeljstvo je izazovno i ne postoji savršen recept. Ali iskrenost, prihvatanje, lična briga i prisutnost mogu da naprave veliku razliku – ne samo za našu decu, nego i za nas…

Read more

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *